به گزارش بسیج رسانه به نقل از خبرگزاری فارس از گرگان، در آستانه 26 تیرماه سالروز تاسیس شورای نگهبان میزگرد رسانه‌ای با محوریت «شورای نگهبان، صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام» در گرگان برگزار شد که سه تن از اساتید دانشگاهی در این میزگرد حضور پیدا کردند تا به مهمترین سوالات خبرنگاران پیرامون این نهاد نظارتی پاسخ دهند.

این میزگرد که باحضور 12 خبرگزاری، پایگاه خبری تحلیلی و هفته‌نامه‌های محلی با محوریت سازمان بسیج رسانه استان گلستان انجام گرفت فرصتی فراهم کرد تا در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی پیرامون یکی از مهمترین نهادهای اثرگذار کشورمان به گفت‌وگو بنشینیم.

محورهای مختلفی در این میزگرد مورد اشاره و تاکید قرار گرفت که در قالب «جریان‌شناسی تاریخی دشمنی با شورای نگهبان» و «شورای نگهبان صیانت از اسلامیت و جمهوریت» به بحث گذاشته شد.

اساتید دانشگاهی که به عنوان بخشی از نخبگان جامعه در این میزگرد به مباحثه پرداختند معتقد بودند که

دشمنی با شورای نگهبان به علت عناد دشمنانی است که با اصل اسلامیت و جمهوریت این نظام مشکل دارند و تلاش می‌کنند تا نظام دینی و اسلامی را ناکارآمد نشان دهند و این تفکر موهوم را القا کنند که نظام اسلامی نمی‌تواند حکومت‌داری کند.

*عباسی: حضور پرقدرت روحانیت در پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی

مصیب عباسی یکی از اساتید دانشگاه به عنوان نخستین کسی بود که پیرامون «جریان‌شناسی تاریخی دشمنی با شورای نگهبان» ایراد سخن کرد و این گفت‌وگوی علمی در زمینه جمهوری اسلامی و آشنایی جامعه با نهاد اثرگذار شورای نگهبان را در افزایش بینش عمومی موثر دانست.

این استاد دانشگاه در ابتدا به دو تحول بنیادی در قرن بیستم اشاره کرد و گفت: اگر تاریخ تمدن ایران اسلام را مطالعه کنیم دو تحول عمده در قرن بیستم را شاهد هستیم که یکی برآمده از عوامل بیرونی و دیگری نشات گرفته از عوامل درونی است، جریانات مشروطه خواهی در قرن بیستم به گونه ای بود که کشورها را تحت تاثیر قرار داد و در آغاز قرن بیستم ایران از این فضا بهره برد و روشنفکران و جامعه نخبگانی تلاش کردند برای پیشرفت ایران حرکت نوینی در حوزه سیاسی به وجود آورند اما این تلاش‌ها به ثمر ننشست اما قاطبه مردم و روحانیت خواستند که مبنای حکومت بر پایه اسلام و قانون اساسی باشد.

عباسی اشاره‌ای به حضور پرقدرت روحانیت در پیروزی و تثبیت انقلاب اسلامی کرد و تصریح کرد: حرکت بر اساس قوانین اسلامی که امروز تحت عنوان شورای نگهبان از آن یاد می‌شود مهمترین مطالبه جامعه بود، شورای نگهبان پیشینه قرن بیستم را دارد اما اگر قانون اساسی مشروطه را مطالعه کنیم هیچ پیشینه قانونگذاری ندارد.

وی با تاکید بر اینکه شوای نگهبان نبض اسلام است، ادامه داد: مجتهدین این مرز و بوم با رویکرد اسلامی نظام قانونگذاری را بر پایه اسلامی بنیان نهادند بنابراین اگر بناست که تحول بنیادین به وجود آید قوانین اسلامی باید در جامعه جاری شود که این مهم خواست ملت با خواست روحانیت بود.

*اعتبار مجلس شورای اسلامی به وجود شورای نگهبان است

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شورای نگهبان از بعد اسلامیت مورد هجمه قرار گرفت، افزود: کمتر قلمی را سراغ دارید که به طریق قانونی شورای نگهبان را زیر سوال ببرد بلکه معاندان؛ عنصر اسلامیت را به عنوان پایه قدرت جامعه قبول ندارند و از این منظر شورای نگهبان را نقد می‌کند، در حقیقت شورای نگهبان از ابتدای فعالیت در نقد نیست بلکه در معارضه است.

عباسی با اشاره به اینکه اعتبار مجلس شورای اسلامی به وجود شورای نگهبان است، گفت: مبنای تصویب، تایید و تطبیق قوانین با قانون اساسی و اسلام با شورای نگهبان است، جریاناتی که تقابل و تعارض جدی با شورای نگهبان دارند غالباً جریان‌های غرب‌گرا، ملی‌گرا، سلطنت‌طلب هستند این گروه‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی با شاخصه بزرگ اسلامیت مخالفت داشتند.

*اسماعیلی: توانایی و تعهد جزو ملزومات مسوولان باید باشد

در ادامه این میزگرد علی‌اکبر اسماعیلی رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی استان گلستان نیز پیرامون «شورای نگهبان صیانت از اسلامیت و جمهوریت نظام» صحبت کرد و در آغاز سخنانش به دو کلیدواژه اسلامیت و جمهوریت در نظام اسلامی اشاره کرد و گفت: کسانی که داعیه روشنفکری داشتند با شورای نگهبان عناد داشتند.

این استاد دانشگاه افزود: امروز برخی از آقایانی که دم از انقلاب و فرمایشات و سیره و روش امام می‌زنند حالا از سیره امام فاصله گرفتند در حالی که باید به فرمایشات امام راحل احساس غرور کنیم و به فرامین مقام معظم رهبری هم توجه داشته باشیم اینها فصل الخطاب هستند.

اسماعیلی با اشاره به اینکه قانون اساسی سازوکار قانونی د تمام نظام های سیاسی دنیا است، ادامه داد: قانون اساسی در تمام آن کشورهایی که مدعی حقوق بشر و دموکراسی هستند در درون قانون اساسی خودشان، یک شورای نظارت یا دادگاه قانون اساسی دارند.

وی با بیان اینکه توانایی و تعهد جزو ملزومات مسوولان باید باشد، گفت: افرادی که عزم خدمت به مردم را دارند باید توانایی لازم را داشته باشند، امانتدار باشند، صداقت و درستی در مسئولیتی که به عهده می‌گیرند داشته باشند این ساز و کار در تمام کشورها پذیرفته شده است.

*جمهوریت و اسلامیت استمرار مردمسالاری دینی هستند

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نباید از اسلامیت و جمهوریت دور شویم، افزود: در مقدمه قانون اساسی پنج بار از کلمه اسلام، مردم و جمهوریت نام برده شده است که اهمیت این واژه‌ها به جهت کلید واژه‌های قانون اساسی است.

اسماعیلی با اشاره به اینکه اسلامیت و جمهوریت جزو مطالبات مردم بوده است، ابراز کرد: بعد از تبلور این کلید واژه ها زمانی که انقلاب اسلامی به اوج خود رسیده بود خواسته‌های اصلی ملت در اسلامیت و جمهوریت مورد تاکید قرا گرفت، وقتی که پیش‌نویس قانون اسلامی توسط دولت موقت تهیه شد امام راحل این پیش نویس را کنار زدند و گفتند که باید بر اساس مطالبات مردم طرح داده شود.

وی با بیان اینکه اسلامیت و جمهوریت دو رکن تفکیک‌ناپذیر است، گفت: امروز در برخی جراید متأسفانه عده‌ای با دو کلید واژه اسلامیت و جمهوریت که از اصول تغییرناپذیر نظام اسلامی است عناد دارند، حکومت جمهوری برخاسته از بطن اسلام است.

این استاد دانشگاه به ماهیت نظام اسلامی که توسط امام راحل در 22 آبان 1358 اعلام شد اشاره کرد و افزود: جمهوری همان معنایی است که در همه جا جمهوری است اما تفسیر امام راحل قرائت جدیدی از آموزه مملکت داری بر اساس اندیشه ناب اسلام محمدی بود.

اسماعیلی با بیان اینکه جمهوریت و اسلامیت استمرار مردمسالاری دینی هستند، ابراز کرد: مردمسالاری دینی کلید واژه‌ای بود که از امام راحل الهام گرفته شد و تربیت‌یافتگان مکتب امام این واژه را در اصول و فصول قانون اساسی جانمایی کردند.

وی با اشاره به اینکه حکومت اسلامی براساس عدل و دموکراسی است، گفت: اصل جمهوریت برخاسته از اسلام است، جمهوریت و مدنیت بر عزل افراد ناکارآمد تأکید دارند جمهوریت این نظام برگرفته از اسلام است.

*لزوم تشکیل تیم اطلاع‌رسانی در شورای نگهبان

این استاد دانشگاه با بیان اینکه انقلاب اسلامی به بلوغ کامل رسیده است، ادامه داد: 40 سال از عمر بابرکت انقلاب اسلامی سپری شد و اکنون در اوج بالندگی است گرچه مشکلاتی در این مسیر وجود دارد که باید به همت مردم و مسوولان برطرف شود.

اسماعیلی با اشاره به رفع برخی مشکلات در حوزه نظام آموزشی شد و از وزارت علوم خواست تا رشته بازرسی و نظارت در نظام آموزشی دیده شود و گفت: در استان گلستان ۱۱ دانشگاه داریم که رشته حقوق دارند اما هنوز برای دانشجویان حقوق میتینگی گذاشته نشده است.

وی بر لزوم تشکیل تیم اطلاع‌رسانی در شورای نگهبان تاکید کرد و افزود: اگر در طول سال برای تبیین نظارت نسبت به برگزاری میزگرد، همایش و ... برای جوانان اهتمام شود اینها مبلغان ما در خانه‌ها می شوند و هجمه‌ای که در زمان انتخابات و برخی برهه‌های حساس به شورای نگهبان می‌شود کاهش خواهد یافت.

* «رشته نظارت و بازرسی» تصویب شود

این استاد دانشگاه ادامه داد: تلاش کنیم در وزارت علوم در حوزه گسترش رشته‌های تحصیلی «رشته نظارت و بازرسی» تصویب شود.

اسماعیلی از رسانه‌هایی که دغدغه بیشتری در حوزه نظام و انقلاب دارند خواست تا در راستای پرداختن به این مسائل بیشتر ورود کنند.

*سلمان‌نیان: دشمن را در عرصه‌های مختلف زمین گیر کردیم

حجت‌الاسلام حسنعلی سلمان‌نیان یکی دیگر از اساتید دانشگاه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری سخنان خود را آغاز کرد هیمن که جمهوری اسلامی در ۴۰ سال بلعیده نشده است بزرگترین کارآمدی جمهوری اسلامی را نشان می‌دهد.

این استاد دانشگاه افزود: زمانی تصور غالب این بود کشور ایران یا باید وابسته به آمریکا و یا وابسته به شوروی باشد تا موازنه مثبت برقرار شود، آن زمان کسی فکر نمی‌کرد حکومت دینی شکل بگیرد، هر انقلابی که در قرن 20 اتفاق افتاد یا وابسته به شرق بود یا وابسته به غرب بود، انقلاب اسلامی تنها انقلابی است که به این دو جبهه تکیه نکرد و فقط تکیه به مردم داشت.

سلمان‌نیان بیان کرد: تفکر غربی معتقد است که در هیچ اموری نباید پای دین به میان بیاید لذا دین را کنار گذاشتند جبهه شرق نیز همین عقیده را داشت، جمهوری اسلامی که به وجود آمد مردم با هوشیاری به رهبری امام وارد صحنه شدند، آن زمان هر ۶ ماه غربی‌ها عنوان می‌کردند که جمهوری اسلامی از بین می‌رود و حالا در فضای مجازی این مسئله را تبلیغ می‌کنند.

وی با اشاره به بلوغ انقلاب اسلامی گفت: ما در این 40 سال روندی که رفتیم اصلا به خیال‌مان نمی‌رسید و دشمن را در عرصه‌های مختلف زمین گیر کردیم.

*جدایی دین از سیاست مزخرف‌ترین حرف است/ مشکل مسوولان این است که عالم را محضر خدا نمی‌دانند

این استاد دانشگاه بیان کرد: هدف از آفرینش انسان برای این بود که آینه تمام‌نمای خدا در این دنیا شود، برای خدایی شدن برنامه لازم است که برنامه‌اش اسلام است برای اینکه این برنامه اجرا شود حکومت می‌خواهیم بدون حکومت این کار نشدنی است.

سلمان‌نیان با اشاره به اینکه جدایی دین از سیاست مزخرف‌ترین حرف است، افزود: اسلام باید در تمام عرصه‌ها اجرا شود که بدون حکومت امکان‌پذیر نیست ما امروز چرا در کشور مشکل داریم علت عقب‌ماندگی کشور ما این است کسانی که بر سر کار می‌آیند خدایی فکر نمی‌کنند، مهذب نیستند و از خدا نمی‌ترسند.

وی به فرمایش امام راحل اشاره کرد مبنی بر اینکه دنیا محضر خداست در محضر خدا گناه نکنیم، گفت: مشکل مسوولان این است که عالم را محضر خدا نمی‌دانند، کرسی مسوولیت را محضر خدا نمی‌دانند مشکل این نست که تخصص ندارند مسئله این است که افراد متعهد کم داریم.

*باید نسبت به ظلم حساسیت داشته باشیم

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه باید واقعا به کارآمدی دین‌باور داشته باشیم، ادامه داد: کسی که تقوا پیشه کند خدا به او بینش و بصیرت می‌دهد کسی که تقوا داشته باشد به وظیفه‌اش عمل می‌کند تقوا داشتن فقط به معنای گرفتن تسبیح و مهر داشتن نیست با بستر تقوا باید به سمت مدیریت برویم.

سلمان‌نیان با تاکید بر اینکه باید نسبت به ظلم حساسیت داشته باشیم، گفت: اگر ما انسان باشیم نسبت به ظلم حساس هستیم، اجرا شدن احکام الهی بدون حکومت یک توهم است کسی که می‌گوید دین نباید در سیاست دخالت کند یا دین را نمی‌شناسد یا سیاست را و یا هر دو را نمی‌شناسند.

وی ادامه داد: سیاست دنبال قدرت است، اگر سیاست دنبال قدرت است آیا دین تولید قدرت نمی‌کند اگر ما مسلمان نبودیم که انقلاب نمی‌شد این همه گرانی را تحمل نمی‌کردیم اگر سیاست دنبال قدرت است و اگر دین تولید قدرت می‌کند پس بدانید دین با سیاست کار دارد.

*هدف جمهوری اسلامی اجرای دین در تمام عرصه‌ها است

این استاد دانشگاه گفت: کدام سیاستمدار است که با دین کار ندارد، آمریکا چرا داعش را به وجود آورد داعش که یک اسلام آمریکایی را ترویج می‌کند پس اینها هم دین را آمیخته به سیاست می‌کنند اما دینی که اینها می‌خواهند داشته باشند دین ابزاری است در حالی که هدف جمهوری اسلامی اجرای دین در تمام عرصه‌ها است.

سلمان‌نیان با اشاره به اینکه باید کاری کنیم که تمام بخش‌های جامعه اسلامی شود، بیان کرد: در تمدن اسلامی پنج مرحله داریم ایجاد حکومت اسلامی، نظام سازی اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن اسلامی امروز متاسفانه آنهایی که نان دولت را می‌خورند اما در خدمت به مردم و نظام اسلامی کم می‌گذارند اما در کشورهایی که اسلامی نیستند اگر یک مسوول لحظه‌ای از کار خود دست کشید جریمه می‌شود

وی گفت: اگر جمهوری اسلامی ضربه به خود اولین نتیجه‌اش این است که اسلام نمی‌تواند حکومت کند به همین دلیل همه در هر جایگاه و مسوولیتی که قرار داریم باید در اعتلای انقلاب اسلامی تلاش کنیم.

انتهای پیام/
برچسب ها :
شورای نگهبان ,  میزگرد رسانه ای , 

موضوع :
گزارش فعالیتها ,  اخبار استانی حوزه رسانه ,  بسیج رسانه در رسانه ها ,