شهید محمدعلی روحانی فرد بعنوان شهید شاخص بسیج رسانه گلستان معرفی و در مراسم روز خبرنگار از خانواده وی تجلیل شد در این مطلب مروری خواهیم داشت بر فعالیتهای رسانه این شهید بزرگوار به نقل از وبلاگ این شهید..
نگارش مقالات در نشریات و مجلات:قبلا به این اشاره شد(در زندگینامه شهید) که شهید از سال 1343 شروع به نگارش مقالات فرهنگی، اجتماعی،دینی، هنری و... در مجلات و نشریات ندای حق، نور دانش، نشریه مسجد اعظم قم، پیام اسلام، معارف جعفری، نسل جوان قم زیرنظر آیت‌الله مکارم شیرازی داشتند و حدود 65 مقاله از شهید در نشریات نامبرده و دیگر نشریات چاپ شده است.

تلاش های فراوانی جهت پیدا کردن نشریات و مجلات قدیمی کردیم اما تنها توانستیم همین تعداد مقاله از شهید بزرگوار تهیه کنیم. این مقالات با ذکر موضوع مقاله، اسم نشریه، تاریخ چاپ و اصل فایل در ادامه آورده شده:

1- قدمی دیگر در راه یک تحول بزرگ اجتماعی-نشریه مسجد اعظم قم- مرداد 1345- شماره 16 (کلیک کنید)

2-زینب بانوی آزادیخواه اسلام- نشریه مسجد اعظم قم- آبان 1345- شماره 19 (کلیک کنید)

3- نسل جوان و آینده ای خطرناک، بررسی مسائل نسل جوان- نشریه مسجد اعظم قم- بهمن 1345- شماره 22 (کلیک کنید)

4- گفتگویی با مریم جمیله؛ دوشیزه تازه مسلمان - پیام اسلام- تیر1352 (کلیک کنید)

5- آشنایی با تاریخ جمهوری ترکیه - پیام اسلام - آبان 1358- شماره 5 (کلیک کنید)

 

نگارش کتاب

روحانی شهید محمد علی روحانی فرد(روحانی گرگانی) با توجه به علاقه ی خاصی که در نوشتن مقالات و نویسندگی داشتند تلاش های فراوانی جهت چاپ کتاب نمودند اما با توجه به موقعیت آن زمان که رژیم شاهنشاهی مجوز خیلی از کتابها را نمی دادند و یا چاپخانه از ترس ساواک کتابی با مفهوم انقلابی و اسلامی چاپ نمی کردند، شهید بزرگوار در این باره در پوستر انتخاباتی خود - به قسمتی از آثار فکری و علمی خود اشاره نمودند و ذکر کردندکه در زمینه نویسندگی:

الف- 7 کتاب تحقیقی درباره جنبش های آزادیبخش اسلامی جهان نوشتند (به مرحله چاپ نرسید) که ساواک آنها را سوزاند

ب- 5 ترجمه آثار دانشمندان و نویسندگان اسلامی

ج- کتاب اسلام در ایالات متحده آمریکا و کانادا که در سال 1356 چاپ و سه دوره هم  تجدید چاپ شد.

د- کتاب ما و مسائل روز با همکاری نویسندگان حوزه علمیه قم

ه- کتاب تقوا در نهج البلاغه

در دست اقدام داشتند.نگارش کتاب توسط شهید محمد علی روحانی فرد همانطور که ذکر شد جزء فعالیت های اصلی ایشون بوده و با توجه به علاقه خاصی که به انقلاب کشورهای فیلیپین، آفریقا، آمریکا و... داشتند بیشترین قسمت از فعالیت شون رو در دهه 50 به این موضوعات اختصاص دادند.

در پست های گذشته(1 و 2 )  به  کتاب اسلام در ایالات متحده آمریکا و کانادا اشاره شده است.

 

 

نشریه کانون فرهنگی اسلامی گرگان و دشت

نشریه کانون فرهنگی اسلامی گرگان و دشت که بنام مستضعفین در سال های 57-56 برای افزایش آگاهی مردم منطقه درباره ی اتفاقاتی که در  گرگان و دشت رخ می داد چاپ و توزیع می شد.این نشریه توسط شهید بزرگوار سیدمحمدطاهر طاهری و شهید محمد علی روحانی فرد و شورای نویسندگان نگارش می شد.

در پست های قبلی به این نشریه و مختصر متنی از این نشریه اشاره شد.

 

 هفته نامه پیام مستضعفین

پیام مستضعفین به صاحب امتیازی و مدیرمسئولی شهید محمد علی روحانی فرد به صورت هفتگی در شهر گرگان چاپ و منشر  می شد. این هفته نامه در اوایل انقلاب مجوز فعالیت خود را با رویکرد مذهبی، سیاسی، فرهنگی و انتقادی در سال 1358 از اداره کل مطبوعات داخلی وزارت ارشاد گرفت.

شهید محمد علی روحانی فرد، در سخنان خودشون در خصوص چگونگی آغاز به کار این هفته نامه اینچنین گفتند: که جزء اولین کسانی بودند که در ایران بعد از انقلاب شاید روز سوم، چهارم انقلاب تقاضای امتیاز یک روزنامه(هفته نامه) برای شمال بنام پیام مستضعفین کردند.

پیام مستضعفین در ابتدای فعالیت در منطقه گرگان و گنبد چاپ و منتشر می شد اما بعد از چند شماره، و تهیه امکانات چاپی -هفته نامه در سطح استان منتشر شد.

 

شهید روحانی فرد در نگاه نویسندگان

 محمود حکیمی

محمود حکیمی متولد 1323، تهران؛ یکی از نویسندگان و مترجمان پرکار ایرانی است که طی مصاحبه ای در مجله سوره در فروردین و اردیبهشت 1386 از شهید روحانی فرد اینچنین یادکردند:

"بگذارید از مرحوم محمد علی روحانی گرگانی نویسندة پرتلاش و آگاه و شریف هم یادی بكنم كه بارها توسط ساواك قم دستگیر شد و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. او زندان‌های بسیاری را تحمل كرد. دوستی من و او از سال 1347 آغاز شد. زمانی كه من و او به تازگی در مجله مكتب اسلام و یا نسل جوان مقالاتی می‌نوشتیم.
او هر بار كه از قم به تهران می‌آمد در دفتر مجله مكتب اسلام تهران حضور می‌یافت و من هم هربار كه به قم می‌رفتم پس از زیارت حضرت معصومه (س) به مدرسه حجتیه می‌رفتم تا او را ببینم. در حجرة كوچكی كه در مدرسه حجتیه داشت با هم می‌نشستیم و دربارة دروس حوزه بحث می‌كردیم. البته در مدتی كه من در قم بودم كمتر موفق به ملاقات وی می‌شدم زیرا كه مأموران ساواك و شهربانی بارها او را دستگیر كرده و به تهران می‌بردند و من از دیدار وی محروم می‌شدم.
محمد علی روحانی گرگانی پس از پیروزی انقلاب برای مدتی كوتاه یكی از مشاوران امور تبلیغاتی حوزه علمیه بود. گاه محبت می‌كرد و به خانه ما، كه آن روزها در سه‏راه ‏امین‏حضور بود، می‌آمد. یك بار هم از او خواستم كه باز هم از خاطرات خود از زندان‌های رژیم پیشین بگوید. او قبول كرد و دو ساعتی برایم صحبت كرد. او خودش گریه نمی‌كرد اما من از اینكه آن‌قدر زندانیان سیاسی را رنج می‌دادند گریه می‌كردم. من یك ساعت از گفته‌های او را ضبط كردم. قصد داشتم آن نوار را پیاده كنم و بعد برایش بفرستم تا آن را ویرایش كند و سپس آن را در یكی از نشریات به چاپ برسانم. اما متأسفانه چند ماه بعد خبر شهادت او را شنیدم وی با چند تن دیگر از رزمندگان در هواپیما بودند و به سوی شهر اهواز می‌رفتند كه هواپیمایشان با پرتاب موشك دشمن بعثی سقوط كرد و او و دیگر رزمندگان به شهادت رسیدند. او به راستی روحانی شریف و بزرگواری بود و به مال دنیا اعتنایی نمی‏كرد. مقالات بسیاری در روزنامه ندای حق، مكتب اسلام، سالنامه جوانان و نجات نسل جوان به چاپ رساند. او از كسانی بود كه من را به نوشتن داستان‌های انقلابی نظیر سوگند مقدس و طاغوت و سلحشوران علوی تشویق می‌كرد.
بارها به من گفت كه داستان «نقابداران جوان» در بیدار كردن نسل جوان بسیار مؤثر بوده است.

یادش گرامی."

 

 حجت الاسلام و المسلمین سیدهادی خسروشاهی

سیدهادی خسروشاهی متولد 1317 تبریز، محقق و پژوهشگر تاریخ جهان اسلام؛ ایشان در خصوص شهدای آسمان وِیژه سالروز شهید محلاتی و  همراهانش- در مورد شهید روحانی فرد اینچنین یاد کردند:

"...به طبقه پایین آمدم شیخ محمدعلی روحانی فرد را دیدم او را هم از دوران آغاز طلبگی اش در قم می شناختم . اهل صفا بود و وفا … بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، مدارک خود را برای اخذ امتیاز روزنامه ای به وزارت ارشاد آورد مهدی ممکن ـ معاون مطبوعاتی وقت ! اشکال گرفت که این بچه طلبه ها چه می دانند که روزنامه چیست ؟ اما او خود نمی دانست که بچه طلبه ها چه کاره هستند … و البته کاره ای هم نبود که بتواند از اخذ امتیاز ، با وجود مدارک قانونی جلوگیری کند . روحانی فرد با اخذ امتیاز ، به نشر آن روزنامه در گرگان پرداخت و مدتی بعد فرماندار شهرستان کردکوی شد و مدت دو سال و نیم در این سنگر خدمت کرد و آخر سر در سنگر وزارت خارجه با سمت معاونت یکی از ادارات سیاسی به انجام وظیفه پرداخت.
البته یادم رفت بگویم که او در دوران ستمشاهی در گرگان ، مشهد و تهران جمعاً بیش از دو سال در زندان به سر برد ، ولی به محض آزادی ،‌همچنان فعالیت خود را ادامه داد … در هتل لاله ، در سر میز شام ، روحانی فرد از نشر گزارشی از یک کتاب اظهار دلتنگی کرد گفتم : نگران نباش ، گزارش کاملاً مجهول و عاری از صحت است و ناشر آن ، بدون تبیین برخلاف موازین شرعی گزارش فاسقی را نقل کرده و مشمول آیه شریف … ان تصیبو اقوما بجهاله فتصبحوا علی مافعلتم به نادمین . شده است
گفت : اگر شما اجازه دهید من چیزی بنویسم . تشکر کردم و گفتم از نعمت قلم و اسناد فراوان بی بهره نیستم ، ولی در نشر پاسخ خیلی عجله ندارم . وقتی تاریخ بی دروغ منتشر شد ، به یقین ناشرین اکاذیب خود جزء نادمین خواهند بود … . یک هفته بعد روحانی فرد اسم بامسمای جاودانه شد"

 

کارشناس علوم دینی در رادیو

 شهید روحانی فرد در سال 1358در ماه مبارک رمضان، بعنوان کارشناس مسایل علوم دینی در رادیوی گرگان بصورت زنده سخنرانی می کردند.

 

 

روح مان با یاد شهدا آرام و شاد.
برچسب ها :
شهید شاخص ,  بسیج رسانه ,  گلستان ,  شهید محمدعلی روحانی فرد ,  آثار شهید روحانی فرد ,  تألیفات شهید روحانی فرد , 

موضوع :
شهدای بسیج رسانه گلستان ,